Základní škola Liberec, Švermova
kytka

Národní technické muzeum na ZŠ Švermova

Po úspěšné exkurzi do Centra stavitelského dědictví Plasy v minulém školním roce jsme se letos měli podívat do NTM v Praze, ale zabránila nám v tom pandemie covidu. A tak muzeum přijelo 24. 5. za námi, tedy jen jeho malá část… V rámci projektu Start In na podporu zájmu dětí o technické předměty zavítali do naší školy čtyři zástupci z NTM a přivezli s sebou několik exponátů ze své bohaté sbírky.

Tito lektoři si pro nás ve venkovním prostoru školy připravili 4 stanoviště, u nichž jsme se střídali po skupinkách. Zopakovali jsme si poznatky o parním stroji a obdivovali jsme miniaturní modely továrního provozu v pohybu.  Povídali jsme si o tom, jak to bylo s určováním času před dávnými dobami, jak se lidé orientovali podle slunce a hvězd, jak byly sestrojeny první hodinky pomocí ozubených koleček. Zaujaly nás i makety 4–dobého a 2–dobého spalovacího motoru a výklad lektora o principu chodu, což nám demonstroval na opravdovém stroji – brumlání motoru bylo slyšet daleko. Nejvíce se nám asi líbilo vyměřování prostoru pomocí tyčí a „kříže“ nebo průzoru se zrcátky a také měření vertikálního a horizontálního směru - tady jsme si mohli měření i sami vyzkoušet.

V tomto projektu jsme se seznámili s několika technickými vynálezy minulosti, které jsou doposud naprosto funkční. Bylo přínosné porovnat makety s opravdovými stroji a měřidly, protože praxe je vždy zajímavější než teorie. Všichni jsme si mezi ukázkami našli něco, co nás zajímalo nebo zaujalo, a tak to splnilo svůj účel.

 

   Za děti z 8. B a 9. r. třídní učitelky Mgr. A. Skalská  a Mgr. V. Lacmanová,

                                                                                    ZŠ Švermova, Liberec