Základní škola Liberec, Švermova
kytka

Archiv Ekoškoly

Aktivity 2021/2022 | Ekotým | Ekokodex | Archiv Ekoškoly |


2020/2021

 

ZKOUMÁNÍ HMYZU - 4. TŘÍDA

 

V hodině přírodovědy jsme se vydali na školní zahradu. Vzali jsme si kelímkové lupy a opatrně do nich odchytávali hmyz a jiné drobné živočichy. Vše jsme pak důkladně prozkoumali a posléze opět vrátili zpět do přírody. Své "úlovky" jsme si nakreslili.

 


 

 

 


 

 

 

ODPADY POD MIKROSKOPEM

 

Starší člen ekotýmu Kristian Koutek z 9. ročníku připravil názornou prezentaci s mikroskopy pro mladší členy ekotýmu, podívali se totiž na různé odpadové materiály mikroskopem.

 

 https://imgup.cz/images/2020/10/07/Kopie-souboru-2.jpg
https://imgup.cz/images/2020/10/07/Kopie-souboru-4.jpg

 

 

 


 

 

 

ZAHRADNÍK VE ŠKOLE

 

Do naší ekoškoly zavítal profesionální zahradník. Žáci sedmého ročníku tak měli velkou příležitost vyzkoušet si práci s profesionálními stroji pro úpravu zahrady, od sekačky po křovinořez.

  


 

 

 

ZASAĎ KYTKU

 

Žáci sedmých ročníku v rámci další výzvy ekoškoly Zasaď kytku! pozorovali růst květin v době, kdy byla škola uzavřena.

  

 

 


 

 

 

Staráme se o záhony

 

Prvňáčci se ukázali, že jsou skvělí zahradníci. Jakmile poznali, která rostlina na záhon s jahodami nepatří, brzy celý záhon od plevele vyčistili. Odměnou pak byly krásné zralé jahody, na kterých si pochutnali. Z vedlejšího záhonu jsme ostříhali různé druhy léčivek a příští den se konal čajový dýchánek. Podával se meduňkový, mátový, ale i mateřídouškový čaj.

 

9. června 2020 jsme společně s prvňáčky vypleli záhonek s kytkami před školou a dílo se podařilo. Do velkého květináče, který byl plný plevele, jsme naseli lichořeřišnici. Tak prosím tuto informaci brát na vědomí, aby se tento, prozatím holý záhon, nechal v tomto stavu. Za týden se mohou objevit první rostlinky. Ve druhém květináči jsme nechali růst léčivky a divoké byliny.

 
 

 

 


 

 

 

PROJEKT LISTY VŠECH BAREV

 

Na podzim 2019 se naše ekoškola zapojila do fenologického průzkumu (pozorování změn barev listů) na vybraných stromech ve školní zahradě. Každý týden jsme zaznamenávali teploty vzduchu, vlhkost a typově zařazovali zbarvení pro 4 listy stromu do fenologické tabulky podle vzorkovníku. Průběžně jsme pořizovali snímky.

 


 


 

 

 


 


 

DĚTSKÝ ODPADOVÝ DEN

 

 

 

Ve středu 12. září se naše třída zúčastnila akce Dětský odpadový den v parku na Tržním náměstí. Formou her jsme si připomněli, proč je důležité třídit odpad. Většina žáků naší třídy na akci odevzdala vybité baterie. Za ně jsme si domů odnesli praktické tašky na třídění odpadů. Dopoledne jsme si všichni moc užili – pohráli jsme si, ale hlavně jsme se poučili.

 
 

 

 


 

 

 

PROJEKT HERBÁŘ PRO 7. ROČNÍKY

 

Žáci sedmých ročníků vytvářeli herbáře v rámci výzvy ekoškoly Buď venku! V herbáři mají 7 bylin a 3 stromy (keře) s českým a latinským popisem a čeledí.

  

 

 


 

 

 

BYLINKOVÁ ZAHRADA

 

V červnu 2020 se mladší žáci podíleli na vylepšení školních záhonů, zejména tím, že krásně označili bylinky se štítky s druhem, aby se nikdo nespletl.

 
 


2018/2019

Ekotým - naše schůzky

Scházíme se každé úterý ráno v 7:00.

Je nás opravdu hodně. Letos se přihlásilo hodně malých členů.

Jsme rozděleni do skupin voda, prostředí, odpady, doprava a energie. Každou skupinu vede zkušený kapitán. V současné době jsme se zaměřili na zpracování analýzy stavu naši školy. Každý z nás má nějak úkol, který se snažíme během týdne splnit a pak s ním seznámíme ostatní.

Na každý ekotým máme nějakou dobrotu, kterou nám pečou buď sami členové nebo Matyáš z 1.A s maminkou.

 

SOLÁRNÍ PANELY

Náš ekotým, především skupinu zabývající se úsporou energie na naší škole, zajímalo téma solárních panelů, protože víme, že dokáží přeměnit energii světelnou v energii elektrickou a tím snížit spotřebu energie a tím pádem šetří naše životní prostředí.

 

Náš pan školník se nabídl, že nám ukáže své přístroje a vysvětlí nám, jak fungují. Zjistili jsme, že takový menší solární panel se dá pořídit už za pár tisíc a je skladný jako menší kufřík. V létě, kdy svítí slunce, vyrobí energie dostatek na poslech rádia, nabití telefonu i elektrické sprchy. Takže si můžeme dopřát pohodlí během letní dovolené i bez klasického přívodu elektrické energie. Často také vídáme solární panely na střechách domů.
BEZPEČNĚ V PROVOZU

Předseda skupiny Doprava Kristián Koutek se rozhodl ověřit si znalosti školáků v základních otázkách bezpečnosti v provozu. Vydal se svou zástupkyní Kájou Spěšnou proškolit i obě naše první třídy.

 

Připravili si prezentaci, interaktivní hru a ukázku z knížky, pomocí nichž vysvětlovali nejdůležitější pravidla chování na silnici a kolem ní. 

 

 

Dále pověděl žákům zajímavosti o provozu kolem naší školy, například to, kolik ráno před začátkem vyučování projede kolem školy aut. Tipnete si? Přes 600! To je mnoho, a tak dbejme na to, že přecházíme jen přes přechod k tomu určený a jen pokud máme zelenou.
GEOCENTRUM A NÁVŠTĚVA VÝROBY ROBOTŮ NA TŘÍDĚNÍ ODPADU

 Pár žáků z ekotýmu mělo možnost jet s p. uč. Kumstovou do Žitavy. Na kraji Žitavy je společnost RTT, která se zabývá výrobou strojů, které jsou samy schopny třídit odpady. Je velká škoda, že v ČR se tento stroj na třídění odpadu nevyužívá.

Fotografie ZDE

 

EKO-EKO-EKOTÝM!

aneb POČASÍ NÁM NEPŘEJE, HRA NÁS PĚKNĚ ZAHŘEJE
Scházíme se ve vestibulu, někteří z nás ani nejsou za batohy vidět. Máme tu ale prima rodiče, kteří nám pomáhají s nelehkými zavazadly.
Konečně jsme ve vlaku. Je nás opravdu hodně. 27 ekotýmáků + Hanka a Míša. Cestou od vlaku z Bílého Potoka si prohlížíme část vesnice. Na chalupě si rozdělujeme pokoje, povlékáme postele a vybalujeme.
Večeře je výborná, máme šunkofleky. Do večerky hrajeme hry a všichni se společně seznamujeme, protože je v našem ekotýmu hodně nových členů.
Ráno máme k snídani švédské stoly. Chceme jít ven, bohužel ale prší. Co prší, leje.
Bohužel nemůžeme ven, a tak nepřízeň počasí využíváme k aktivní činnosti ekotýmu. Hrajeme hry, rozdělujeme se do skupin a vymýšlíme náš pokřik. Nemůžeme se ale rozhodnout, všechny jsou něčím zajímavé, vtipné, rytmické a povzbuzující.
Po obědě se přeci jenom rozhodneme, že půjdeme na procházku. Pořádné oblečení a pláštěnky jsou naši věrní kamarádi. Prší, je zataženo, jenom podzimně zbarvené listy prosvětlují pošmourný den. Na cestě potkáváme 8 mloků, tak to je paráda. Někteří z nás totiž vidí mloka poprvé.
Jsme u Hubertky, promoklí, ale spokojení a veselí. Z Hubertky vybíhá pán, který nás zve na čaj. Zjišťujeme, že to je pan učitel ze školy, která má na chatě preventivní program. Po čaji se nám do deště moc nechce, ale jdeme. Míjíme kočičí kameny, blížíme se k Hip hop stezce. Jenže nejsme jediní. Hip hop stezka a okolí louky se zalíbilo také krávám a jejich telatům, býkům a ovcím s jehňaty. Dobrá, vymýšlíme taktiku, kudy a jak projdeme. Hned první pokus nám z úctivé vzdálenosti zří mladý býk, který nás svým přísným zrakem sleduje.
Volíme jinou. Hanka rozebírá ohradník, abychom mohli projít. Zrada. Část pastviny je bažina. Část bažiny máme v botách. Ale zase nás nepronásledují krávy a spol. Jsme špinaví, někteří hodně. To nás maminky nepochválí.
Nakonec uvidíme pána, kterému stádo patří a ten nás bezpečně převede. Všem nám právě spadl kámen ze srdce. Na zpáteční cestě se stavujeme v samoobsluze a nakupujeme sladkosti a dárky domů.
Přicházíme šťastní domů. V bezpečí chaty se jdeme umýt a připravit k večeři. Po večeři nás čeká důležitý program. Každý ekotýmák opakuje přísahu a je pasován na člena ekotýmu. V upomínku dostává každý medaili. Čekají nás ještě aktivity a hry na bližší seznámení členů a také kus práce - vytváření pravidel ekotýmu a plán činnosti. Každá skupina si zakládá své ekosešity a vypracovává plán činnosti na další měsíce. Na mnoho dalších her nám nezbývají síly, a tak se většina odebíráme ke spánku.
Poslední den ráno se ještě věnujeme práci ve skupinách. Po obědě už si jen zabalíme a poklidíme své pokoje.
Na závěr si opakujeme nejsilnější zážitky a povídáme si o tom, co nám pobyt dal. Nejvíce si budeme pamatovat lejno stezku a spoustu legrace při poznávání svých nových kamarádů.
Jsme moc rádi, že s velkými taškami nám pomůže pan vedoucí z chaty. Když se vydáváme na cestu, začíná opět pršet. Svižným krokem přicházíme k vlaku a nastupujeme. Sláva nazdar výletu, zmokli jsme, už jsme tu. Každý se rozchází k sobě domů, všichni ale se spoustou zážitků.

Fotografie naleznete ve fotogalerii.


ROZPIS TŘÍDĚNÍ ODPADU

ZÁŘÍ – 5.A
ŘÍJEN – 6.
LISTOPAD – 7.
PROSINEC – 8.
LEDEN – 9.
ÚNOR – 5.B
BŘEZEN – 6.
DUBEN – 7.
KVĚTEN – 8.
ČERVEN – 9.

Pytle jsou v kabinetě u p. uč. Gdulové, učitel si je tam vyzvedne.
Plné pytle sesypat do velkých modrých, svázat a odnést do výměníku.
Načaté malé pytle nechat v krabici pro další použití.

 

KRAJSKÉ SETKÁNÍ EKOŠKOL

Ve čtvrtek 21. 9. 2017 se na ZŠ Švermova konalo krajské setkání ekoškol.

Přijeli se na nás podívat ze škol: ZŠ Kaplického Liberec, ZŠ Libverda, ZŠ Liberecká Jablonec, ZŠ Turnov a ZŠ Dubá.

Tato vyvedená akce se konala ve spolupráci s Městským střediskem ekologické výchovy Diviznou. Hlavním cílem setkání bylo sdílet vzájemně své zkušenosti a nápady v rámci projektu Ekoškola.

Nejprve se prezentovali zástupci všech ekoškol a následovalo pohoštění, které jsme připravili společně s naší školní kuchyní.

Divizna zorganizovala seznamovací hry pro žáky a naše škola ostatním pomocí aktivit představila projekt Menu pro změnu, na němž členové ekotýmu pracovali v loňském školním roce.

 

 

 

SETKÁNÍ ŽÁKOVSKÝCH PARLAMENTŮ NA RADNICI 

 

Ve středu 7. června se tři nejzkušenější zástupci z řad našeho ekotýmu v doprovodu p. uč. Pokorné vydali představit náš ekotým. 

 

První schůzka se konala v budově historické radnice a zúčastnilo se dalších sedm škol, některé s fungujícími parlamenty a jiné začínajícími načerpat inspiraci. 

 

Pan náměstek i zástupci z jiných parlamentů se našich ekotýmáků vyptávali na záludné otázky. My se ale nedali a na otázky pohotově reagovali. 

 

Schůzky se v budoucnu budou konat pravidelně, tak už se těšíme, jaká témata si pro nás připraví. 
 

 

 SLAVNOSTNÍ ROZLOUČENÍ

 

V úterý 13.6. jsme se sešli v tomto školním roce naposledy a náplň už nebyla tolik pracovní, jako spíš sladká. Žáci si za svou pilnou práci pochutnali na sladké odměně a společně jsme si připomněli naše úspěchy z letošního roku. 

 

 VÝLET DO LIBVERDY

Náš ekotým se vypravil 18. května seznámit se s další školou, která se pyšní titule Ekoškola.
Po příjemné cestě vlakem jsme dorazili na nádraží do Hejnic. Odtud jsme šli do Lázní Libverda, až jsme dorazili k tamní škole. Tam už nás přivítali žáci školy a vyučující s paní ředitelkou a školnicí.
Škola v Libverdě má asi tolik žáků jako náš ekotým, tudíž tam jsou všichni členové ekotýmu. Žáci se po představení přesunuli do tříd, kde byl pro nás připravený program. Děti společnými silami připravily chutné saláty a pomazánky a společně jsme vše snědli ve venkovním altánku u jejich školy.  
Celý den nám přálo počasí a den jsme si skvěle užili. Žáci obou škol si jistě odvezli spoustu zážitků a hlavně poznání, jak funguje jiný ekotým v Libereckém kraji.

Další fotografie naleznete ve fotogalerii.


A navíc se o nás píše: PODÍVEJTE

 

 


DEN ZEMĚ

Zpracované výsledky ze Dne Země nalezente na konci v přílohách.


  


 

 

 

 


Jak jsme na tom s tříděním odpadu?

 Náš ekotým se otestoval v dovednostech a znalostech třídění odpadu.

 Spousta žáků dopadla na výbornou a dokázala, že se ve třídění odpadu, nejen ve škole, vyzná.

 Třídění má smysl!

 Zde vidíte nejlepší práci jedné z našich stálic ekotýmu. 
 


Země původu potravin

Ekotým zjišťoval, odkud pochází potraviny, které nakupujeme.

Žáci měli za úkol si při nákupu s rodiči poznamenat země původu potravin, které koupili.

Zjistili jsme, že spousta potravin pochází od nás z Čech, velká část se ale i dováží z jiných koutů světa. Většinou šlo o zeleninu a ovoce, které v tomto období u nás nelze pěstovat, ale také i o jiné pochutiny, např. těstoviny, sýry, šunka a aspik.

 

 


 


Projekty Ekotýmu


Výsledky projektů Ekotýmu můžete nalézt v přílohách na konci tohoto sloupce.


 


MENU PRO ZMĚNU

Jedná se o mezinárodní projekt, který dá našim žákům odpověď především na otázku, jak s jídlem souvisí naše budoucnost, a naučí je, jak šetrně zacházet s potravinami nejen ve škole, ale i doma. 

 

Jde o to, aby se žáci vrátili alespoň částečně zpět do historie. Do doby, kdy si každý vážil i malého kousku jídla a snažil se ho co nejlépe využít. A způsob, jakým ho využil, měl vliv nejen na jeho zdraví, ale i na zdraví lidí po celém světě. A nejinak je tomu i dnes. 

 

Začneme tedy jako „neználci“, kteří se přes sedm kroků stanou zkušenými šetrnými spotřebiteli. 

 

Nejprve se z každého z nás stane detektiv. Budeme pátrat po spotřebě ve školní jídelně, doma i o přestávkách na svačinu. 

Na základě získaných informací vypracujeme plán činnosti.

Tento plán zařadíme do výuky (např.: ve vyšších ročnících vypracujeme kuchařku: Nejen brambůrky a cola nám chutnají…), ale i do školního života -snaha prosadit ve školní jídelně bezmasá jídla.

Vše budeme i nadále monitorovat a vyhodnocovat.

Průběžně budeme o těchto výsledcích informovat širokou veřejnost na webových stránkách školy, v tisku či na vývěskách. 

Mimoškolní aktivity se zaměří především na pohyb, který je vhodným doplňkem k zdravému jídlu. Tedy výlety, běh či bruslení. 

Nakonec vytvoříme ekokodex zodpovědného strávníka. 

 

Ve školním roce 2017/2018 bude téma Menu pro změnu součástí čtvrté obhajoby mezinárodního titulu Ekoškola. 

 

Akce s tím spojené

  1. 22. 10. 2016 sobotní rodinný výlet do Jizerských hor
  2. Celoroční projekt v rámci ekoškoly Menu pro změnu
  3. Červen 2017 křest žákovské kuchařky,  Nejen brambůrky a cola nám chutnají …

 

Jak souvisí kuřecí křidélka s  amazonským pralesem?

Že nesouvisí? Ale ano! A ve špatném slova smyslu. Musíme si odpovědět na spoustu otázek, abychom dospěli k závěru, že to může být jinak, pokud chceme něco změnit.

My jsme na naší základní škole začali se změnami již před deseti lety, když jsme se rozhodli pro ekoškolu. Jednou z jejích oblastí je zdravá výživa, a proto jsme se zapojili do celoročního projektu globálního vzdělávání Menu pro změnu aneb Proč záleží na zodpovědné spotřebě potravin. Proč nás to má zajímat? Protože bez jídla se neobejdeme, je zdrojem naší energie. Svým přístupem ke stravování však můžeme ovlivnit klima, čistotu vody, půdy a prostředí. Tím, co budeme jíst, kolik toho sníme, kolik jídla vyhodíme, budeme-li se zajímat o to, z čeho a jak je naše jídlo vyrobeno, odkud se k nám dostalo.

Projekt Menu pro změnu upozorňuje na nejproblematičtější světové potravinové trendy:

1/ Přehlížení sezónnosti – opravdu potřebujeme v lednu jíst jahody?
2/ Vzdálenost mezi zemědělci a spotřebiteli – kdo se podílí na výrobě potravin, které jíme?
3/Nárůst plýtvání potravinami – plýtváme svou budoucností?
4/ Obrovská spotřeba průmyslově zpracovaných potravin – trochu jiný pohled na sušenky!
5/ Zvyšující se spotřeba masa a mléčných výrobků – jak tedy souvisí  ta kuřecí křidélka s amazonským pralesem? Tak, že třetina světové orné půdy se využívá k pěstování krmiva pro hospodářská zvířata, tudíž světové lesy a pralesy ustupují plantážím.

Na tyto a mnoho dalších otázek nyní hledáme odpovědi – zkoumáme, zjišťujeme, počítáme, shromažďujeme informace a data. Celé naše snažení vyvrcholí 21. dubna 2017 na Den Země. Chceme přece pomoci přírodě, jíž jsme součástí, chceme pomoci zákonitě i sobě, lidem. Záleží opravdu na každém z nás.

                  Mgr. Hana Gdulová, koordinátorka EVVO, Mgr. Alice Skalská

 


 

JEŽÍŠEK NA EKOTÝMU

Jelikož se nám blíží Vánoce, je na čase odměnit pilné členy našeho ekotýmu. Ovšem jen ty, kteří nezaspí na ranní schůzku od sedmi hodin. Děkujeme! 


JAK SPRÁVNĚ TŘÍDIT ODPAD

 

 Milí žáci a milé žákyně, rádi bychom vám připomněli, že prázdné pet lahve patří do žlutého koše. Papír a noviny patří do modrého koše. Směsný odpad, například kelímek od jogurtu, patří do šedého koše. Též bychom vás chtěli upozornit, že kapesníčky nepatří do papíru, ale do směsného koše.

Ještě bychom vám chtěli připomenout lis na pet lahve, který se nachází v budově B ve druhém patře.

Jednou týdně služba z vyšších tříd vynáší tříděný odpad ze tříd, chodeb a kabinetů. Navíc odnáší i kartony z jídelny.

Dbejte na to, aby byly koše správně tříděné. Služba jinak odpad nevynese. Tato služba sesype vždy odpady do pytlů a sváže je. Svázané pytle odnese do technické místnosti u bazénu. Zde služba udržuje pořádek.

 Hodně z vás se ptá, kam ten všechen odpad jde. Směsný odpad jde do spalovny, kde je spálen. Pet lahve jdou na opětovné použití - třeba na výrobu bund nebo plastových kelímků. Papír jde rovněž na opětovné zpracování - výroba toaletního papíru, noviny, školní sešity a třeba knihy. 

 

 

 


ADVENTNÍ VÝLET NA SYCHROV 26.11. 2016

 V sobotu 26. 11. jsme se vydali nasát vánoční atmosféru. 

  Na vánočních trzích jsme měli možnost pořídit drobné dárky pro své příbuzné a kamarády a také se podívat na ukázku řemesel.

  Na Sychrově jsme měli zajištěnou prohlídku, kde jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o zámku a jejich obyvatelích. Po prohlídce jsme se prošli v zámecké zahradě a spokojení jsme se vydali vlakem zpět domů.

Fotografie ve fotogalerii ZDE

 


Nocování EKOtýmu

Zdraví vás EKOtým s posledními novinkami o naší činnosti.

Noc z pátku 11. listopadu na sobotu náš tým strávil ve škole. Co jsme tu dělali? Nejprve jsme si zahráli několik her na přivítanou a poté jsme s panem školníkem absolvovali exkurzi po škole, kde jsme se dozvěděli spoustu informací o tom, jak to u nás chodí s energií.

Naším hlavním úkolem bylo zpracovat plán činnosti na letošní rok. A máme to hodně nabité. Jednotlivé skupiny pracují na svých projektech k obhajobě titulu naší školy „EKOškola“, čekají nás i další akce a výlety během roku, o kterých vás budeme průběžně informovat.

Na závěr programu jsme všichni odvážně zdolali strašidelnou stezku odvahy s úkoly. Ti nejvytrvalejší ještě v pozdních hodinách vytvářeli zimní dekoraci. Po ranním budíčku jsme si pochutnali na dobrotách, které jsme přichystali a před odchodem jsme uklidili třídy. Rozloučili jsme se s pocitem pěkně stráveného času ve škole a víkend mohl začít.

 

Fotografie ZDE

 


Výlet Lemberk a Jablonné v Podještědí 22. října 2016

Jak se nám výlet povedl můžete vidět na fotografiích na odkazu:

http://marabella.rajce.idnes.cz/2016_rijen_vylet_PO_STOPACH_SV._ZDISLAVY/# Tak takovou snídani byste si určitě také dali. Míšovi jeho maminka upekla bábovku pro celý Ekotým. Všichni si pochutnali.

 
V úterý 8. 11. není ekotým.

   


PLÁN ČINNOSTI EVVO NA ROK 2016/2017

 


Schůzka 12. 1. 2016

Blíží se pololetí a tak hodnotíme, co se nám povedlo, kam jsme za 1. pololetí došli. Práce je to náročná a tak jsme si ji zpestřili hrou. Usmívající se

 


 

Vánoční Ekotým


 Projekt Myslíme na budoucnost

Ve spolupráci se společností KNORR BREMSE jsme získali 48 410,- Kč, v projektu Myslíme na budoucnost  

1. Ve škole proběhla rekonstrukce části školy, zvýšily se počty tříd, byla vybudována nová  školní družina, nové školní hřiště - z toho důvodu bylo potřeba vybavit školu i venkovní prostory novými nádobami na tříděný odpad.

2. Doprovodné programy - v jednotlivých ročnících, a všech odděleních školní družiny  -  využití odpadového materiálu k výrobkům, které jsou použity k výzdobě školy - děti zpříjemňují prostředí své školy. 1. - 3. ročníky + Ekotým využili programu Tonda Obal na cestách, společné rodinné odpoledne pro rodiče s dětmi se odehrávalo ve třech oblastech  - Netradiční pokusy, Rodinné totemy, 3D Ještěd. Současně probíhal celoškolní sběr papíru. 

3. Zástupci Knorr Bremse společně s Ekotýmem kompletovali a umístili nádoby na tříděný odpad

 


SBĚR – PODZIM 2015 
1.A
1. Lank - 70, 2. Niederlová - 68, 3. Lacmanová - 66 4. Kmentová - 37, 5. Hauser - 30, 6. Buriánová - 23, 7. Vodička – 8 
302 kg – 10. místo 

1.B 
1. Michnová – 102, 2. Kolomazníková – 44,5, 3. Stehlíková – 23 4. Kumstát – 17, 5. Procházka – 14,5 
201 kg - 12. místo

2.A 
1. Nikolov – 404, 2. Pižl – 156, 3. Zajícová – 57 4.-5. Rajtr, Vaněk – 56, 6.-7. – sestry Zbrojovy – 47, 8. Poruban – 33, 9. Brožová – 30, 10. Gero – 27, 11. Soldánová – 15, 12. – Macháček – 15,5, 13. Oplištil – 12, 14. Kovář – 6, 15. Stárková – 4 
965,5 kg – 2. místo

2.B 
1. Rokovská – 80, 2. Šír – 67,5, 3. Kollert – 64 4. Truxová – 29, 5. Veselovská – 28, 6. Dušková – 18, 7. Svoboda – 12,5, 8. Gainulin – 7, 9. Ulman – 6,5 
312,5 kg – 9. místo

2.C
1.-2. bratři Niederlovi – 68, 3. Groh – 64 4. Karásková – 40, 5. Vandírková – 37,5, 6. Horáková – 3; Dobrevová – 2 tašky víček 
280,5 kg – 11. místo

3.A
1. Spěšná – 104, 2. Munzar – 78, 3. Lacmanová – 66 4. Langrová – 61, 5. Hadrovská – 49, 6. Kmentová – 37, 7. Zběhlík – 30, 8. Gero – 27, 9. Kuntoš – 25, 10. Burian – 23, 11. David – 22, 12. Rozsypalová – 18, 13. Jará – 15, 14. Glombík – 8, 15. Kačmar – 7 
570 kg – 4. místo

3.B 
1. Jiříková – 106,5, 2. Kolomazník – 44,5, 3. Chybová – 33 4. Kristuf – 32, 5. Maxin – 28,5, 6.-7. Klíma, Tafijová – 25, 8. Nesvadbová – 21, 9. Pfeifer – 16, 10. Straková – 15, 11. Pochylý – 14, 12. Onufriy – 13, 13. Gašpar – 4,5 
378 kg – 7. místo

4.tř. 
1. Vlčková – 429, 2. Pižlová – 156, 3. Pivoda – 106 4. Michnová – 102, 5. Chruňák – 101, 6.Marková – 71, 7. Pour – 52, 8. Lank – 38, 9. Zuda – 37, 10. Jurečková – 34, 11. Kadlecová – 31, 12. Koutek – 30, 13. Stejskalová - 21, 14. Kopalová – 17,5 
1225,5 kg – 1. místo

5.tř. 
1. Havlíčková – 290, 2. Rokovská – 80, 3. Lacman – 65 4. Zástěrová – 57, 5. Pokorná – 54, 6. Haken – 46, 7. Karásková – 40, 8. Kuntošová – 25, 9. Volfová – 20, 10. Oplištil – 12, 11. Brnová – 10 
699 kg – 3. místo 

6.tř. 
1. Gremlicová – 173, 2. Knollová – 86, 3. Vaněk – 56 4. Skalický – 39, 5. Porubanová – 33, 6. Calábková – 16,5 
403,5 kg – 6. místo

7.tř. 
1. Mlčochová – 146, 2. Munzarová – 78, 3. Hnízdilová – 76 4. Jelínková – 69,5, 5. Zahejský – 60, 6. Hovorka – 39, 7. Volfová – 20, 8. Havlíček – 15, 9. Kováčik – 5,5 
509 kg – 5. místo

8.tř. 
1. Bartusek – 68, 2.-3. Hatriková, Urxová – 40, 4. Oplištil – 12, 5. Áč – 7 
167 kg – 13. místo

9.tř. 
1. Jetel – 134, 2. Mikesková – 106, 3. Zástěra – 57 4.-5. sestry Vimmerovy – 14 
325 kg - 8. místo

Nejlepší sběrači: 
1. Vlčková (4. tř.) 429 kg 
2. Nikolov ( 2. A) 404 kg 
3. Havlíčková (5. tř.) 290 kg 
4. Gremlicová (6. tř.) 173 kg 
5. – 6. Pižl (2. A) 156 kg Pižlová (4. tř.) 156 kg 
7. Mlčochová (7. tř.) 146 kg 
8. Jetel (9. tř.) 134 kg

Celkové výsledky: 
doneseno 6 338,5 kg z toho 1 115 kg dovezeno do sběrny ve škole 634,5 kg, celkem 6 973 kg

 EKOTÝM A EKODROGERIE

Zkoušeli jsme vytvořit modelínu, zubní pastu a šampon. Moc se nám to nevyvedlo. Zubní pasta byla moc slaná, modelína nepoužitelná. Nejlépe dopadl biošampon. A za tu zkoušku to stálo.

 


 

PROJEKT - ŽIJEME DOPRAVOU

 

 


 

NOCOVÁNÍ EKOTÝMU


Blížila se sedmnáctá hodina a ke škole přicházely děti se spacáky a batůžky, většinou v doprovodu rodičů. Nocovali jsme s Ekotýmem. Všichni se moc těšili. Nejdříve jsme se přezuli, a hurá na naší základnu, která byla v 5. třídě. Podle skupin jsme si vybrali barevné náramky pro noční orientaci a vydali jsme se s panem školníkem na večerní prohlídku školních zákoutí a tajemství. Po tajemné prohlídce jsme se navečeřeli, potom jsme si zahráli hry. Pak nás čekala náročná a dlouhá práce. Rozpracovali jsme na celý školní rok plán činnosti našeho Ekotýmu a každé skupiny. Bylo to náročné, ale … . Podařilo se. Bylo hodně hodin a tak někteří malí Ekotýmáččci se vydali na kutě. Vzhledem k tomu, že jsme ještě potřebovali pracovat, vytvořili jsme si spací centrum v 9. třídě. Malí si ještě poslechli pohádku a pak spali, jako když je do vody hodí. S těmi, kteří vydrželi, jsme vyrobili závěs z PET lahví a také propracovali naší novou ekonástěnku. Bylo brzy ráno nebo snad hluboká noc a my se s posledními skalními také uložili na kutě. No, moc jsme toho teda nenaspali. Ráno v 7 hodin byl budíček. Ke snídani jsme měli výbornou bábovku, kterou upekla Gábinka Dančová. Bylo 9 hodin a nocování byl konec.

 PLÁN ČINNOSTI EVVO NA ROK 2015/2016

 


NOCOVÁNÍ EKOTÝMU 13. A 14. LISTOPADU 2015

Sraz: 
pátek 13. 11. 2015 v 17.00 hod. před hlavním vchodem do školy

Ukončení:  
sobota 14. 11. 2015 v 9.00 hod. 
Rodiče prosím, aby děti přivedli a ráno si je vyzvedli.

Co potřebujeme s sebou:
spacák, karimatku, polštářek, popřípadě plyšáka, pastelky, fixy, nůžky, lepidlo
kapitáni sešit skupiny Ekotýmu 
večeři a snídani, pití, hrneček a lžičku na čaj, nějakou dobrůtku 
Pokud to bude možné 1 bílou, vypláchnutou PET